Salon pielęgnacji zwierząt

W ofercie salonu pielęgnacji zwierząt można znaleźć następujące usługi:

  • kąpiele zwierząt,
  • rozczesywanie sierści,
  • trymowanie,
  • strzyżenie,
  • obcinanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • usuwanie insektów.
  • masaż relaksacyjny
  • kąpiele antyalergiczne

Podstawowe usługi groomerskie:

Kąpiele zwierząt - usługa uznawana za standard w salonach pielęgnacji zwierząt. Do kąpieli stosowane są kosmetyki i preparaty przeznaczone specjalnie dla zwierząt.

Rozczesywanie sierści - rozczesanie sierści jest konieczne szczególnie w przypadku długowłosych ras. Zabieg ten jest niezbędny dla uzyskania perfekcyjnej fryzury. Zapobiega także powstawaniu odparzeń pod skołtunioną sierścią.

Trymowanie - stosowane w przypadku psów szorstkowłosych. Zabieg ten polega na usuwaniu martwej sierści psa. Zapobiega gubieniu sierści, poprawia jej jakość i kolor.

Strzyżenie - strzyżenie powinno być zgodne ze standardami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), standardy te zawierają szczegółowy opis cech psów danej rasy. W salonach istnieje również możliwość strzyżenia kotów oraz psów nierasowych.

Obcinanie pazurów - zabieg ten związany jest z koniecznością regularnego przycinania pazurów zwierząt.

Mycie zębów - mycie zębów zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego prowadzącego do stanów zapalnych dziąseł.

Czyszczenie uszu - zabieg ten polega na usuwaniu woskowiny i brudu za pomocą specjalnych preparatów dla zwierząt oraz usuwaniu włosów z kanału słuchowego. Pozwala to na lepszą wentylację ucha, co jest szczególnie istotne dla psów o długich i opadających uszach.

Usuwanie insektów - w przypadku wykrycia insektów (zazwyczaj pcheł lub kleszczy) groomer jest zobowiązany do ich usunięcia.

10 ćwiczeń, które powinien wykonać każdy opiekun psa, aby zapewnić mu bezstresową wizytę w salonie pielęgnacji psów.

Wszystkie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne i komfortowe, mają na celu przyzwyczajenie psa do wszelkich manipulacji i znoszenia ich zupełnie spokojnie. Podstawą jest zaufanie psa do człowieka. Jeśli w którymś momencie pies wykazuje niepokój lub zdenerwowanie, postaraj się rozłożyć ćwiczenia na drobne elementy, nagradzając smakołykami spokojne zachowanie. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk, który w niekiedy może spowodować agresywne zachowanie, trudne do wyeliminowania.

Najlepiej pracować już z małym szczeniakiem, który zwykle dość łatwo akceptuje podnoszenie, przewracanie i dotykanie różnych części ciała. Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Ruchy człowieka powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.

1. UNIERUCHOMIENIE
Przytrzymaj psa przez chwilę, tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji.

2. WYSTAWIANIE NA STÓŁ
Podnieś psa i postaw na stole, głaszcz przez chwilę, możesz nagradzać za spokojne stanie, po czym zdejmij go ze stołu. Nie pozwól, aby pies sam zeskoczył. To samo można powtarzać wstawiając psa do wanny lub brodzika.

3. LEŻENIE NA BOKU
To ćwiczenie można wykonywać na dwa sposoby: nauczyć psa spokojnie akceptować przewracanie na bok, albo kłaść się na boku na komendę. Leżący na boku pies powinien spokojnie pozwolić się przytrzymać i dotykać.

4. ZĘBY
Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu.

5. OCZY
Przytrzymując delikatnie głowę psa odchyl dolną i górną powiekę, ewentualnie przemyj okolice oczu preparatem do pielęgnacji oczu.

6. USZY
Regularnie masuj uszy i jeśli jest taka potrzeba usuń nagromadzony brud miękkim wacikiem nasączonym płynem do przemywania uszu.

7. ŁAPY
Podnoś, przytrzymuj i masuj każdą łapę, dotykaj opuszków i skóry pomiędzy palcami.

8. BRZUCH
Podczas gdy pies leży na boku lub na grzebiecie, masuj brzuch i klatkę piersiową.

9. DOTYK OBCEJ OSOBY
Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.

10. PRZYZWYCZAJANIE DO SZCZOTKI
Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie